Regulamin kredytu hipotecznego – przeczytaj, zanim zaciągniesz kredyt

Podczas procedury udzielania kredytu hipotecznego będziesz mieć do czynienia z wieloma dokumentami, których większość sam będziesz musiał dostarczyć do banku. Jednym z najważniejszych kwestii formalnych, z którymi się zetkniesz, jest regulamin danego produktu. To od jego lektury powinieneś rozpocząć proces starania się o kredyt hipoteczny.

Regulamin kredytu hipotecznego

W regulaminie każdego produktu bankowego znajdziesz wszystkie praktyczne informacje związane z daną usługą. Dotyczy to także kredytu hipotecznego. Jeśli już więc, po skorzystaniu np. z kalkulatora kredytów zdecydowałeś, na jaki produkt się decydujesz, koniecznie zapoznaj się z regulaminem, zanim złożysz wniosek. Może bowiem okazać się, że kredyt hipoteczny, który wpadł Ci w oko, nie będzie dopasowany do Twoich potrzeb lub możliwości.

Regulamin takiego finansowania łatwo znajdziesz w sieci, na stronie internetowej banku. Przekierowania do dokumentu często są umieszczone również przy poszczególnych pozycjach w rankingach, porównywarkach czy kalkulatorach kredytów hipotecznych. To właśnie w regulaminie znajdziesz m.in. informacje na temat tego, na co można przeznaczyć takie finansowanie (pamiętaj bowiem, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym), jak naliczane jest oprocentowanie, kto może dostać taki kredyt oraz kiedy wypłata finansowania zostanie wstrzymana. Są tam też poruszone bardziej szczegółowe kwestie, jak choćby ta związana z wcześniejszą spłatą, zabezpieczeniami kredytu oraz podwyższenia jego kwoty.

Umowa kredytu hipotecznego

Umowa kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?

Drugim ważnym obok regulaminu dokumentem, z którym musisz się zapoznać i zaakceptować, jest umowa kredytu hipotecznego. Podczas gdy ten pierwszy zawiera ogólne postanowienia, to w umowie właśnie znajdziesz takie informacje, jak np. wysokość marży czy choćby dzień miesiąca, w którym powinieneś dokonać przelewu do banku.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny jest produktem w bardzo dużej mierze dobieranym indywidualnie, w zależności od możliwości finansowych kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej. Umowę, w przeciwieństwie do regulaminu, można też poddawać negocjacjom. Zarówno w przypadku regulaminu, jak i umowy o kredyt hipoteczny, każdą pojawiającą się niejasność należy na bieżąco wyjaśniać z doradcą kredytowym, by rozwiać wszelkie wątpliwości i być świadomym tego, co podpisujemy.