Programy pomocowe przy kredycie hipotecznym – co masz do wyboru?

Każda osoba, starająca się o kredyt hipoteczny, z pewnością słyszała o programach rządowych, które mają na celu ułatwić młodym osobom start w przyszłość i zwiększyć szanse na otrzymanie zobowiązania. Zastanawiasz się, na czym polegały i co trzeba było zrobić, by móc się nimi cieszyć? Oto krótki przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych.

Rodzina na Swoim

Pierwszym tego typu programem wsparcia była Rodzina na Swoim. Z zapomóg można było skorzystać w latach 2007-2013. Zgodnie z założeniami programu, przez pierwszych osiem lat spłacania kredytu hipotecznego Skarb Państwa oferował dofinansowanie do raty zobowiązania. To, czy kwalifikowalibyśmy się do otrzymania wsparcia, zależało od metrażu domu lub mieszkania, a także miejscowości, w której planowaliśmy kupić czy zbudować nieruchomość.

Program Rodzina na Swoim skierowany był do młodych małżeństw oraz osób, które samotnie wychowują dzieci. Miał za zadanie pomoc klientom, którzy nie mogli pozwolić sobie na pełną spłatę kredytu hipotecznego. Zobowiązania w ramach Rodziny na Swoim oferowały banki komercyjne współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Pomoc w nabyciu domu lub mieszkania

Mieszkanie dla Młodych

W 2014 roku program Rodzina na Swoim został zastąpiony przez inną rządową inicjatywę – Mieszkanie dla Młodych. Można było z niego skorzystać od 2014 do 2018 roku. Jak sama nazwa wskazuje, był on skierowany do osób młodych, chcących zakupić pierwsze mieszkanie – a konkretniej Polaków, którzy w roku złożenia wniosku mieli maksymalnie 35 lat. W przypadku małżeństw, liczył się wiek młodszego małżonka.

Mieszkanie dla Młodych, w przeciwieństwie do Rodziny na Swoim, nie był jednak stałym finansowaniem, a jednorazową zapomogą, która miała na celu sfinansowanie wkładu własnego. Początkowo był dostępny jedynie dla małżeństw szukających nieruchomości na rynku pierwotnym, jednak w 2015 roku mogły z niego skorzystać osoby żyjące również bez ślubu oraz takie, które były zainteresowane domem lub mieszkaniem z rynku wtórnego.

Mieszkanie Plus i Mieszkanie na Start

Od 2018 roku, kiedy to przestał istnieć program Mieszkanie dla Młodych, rząd nie oferuje żadnych zapomóg mających na celu udzielenie wsparcia w zakupie własnego domu czy mieszkania. Zastępczymi inicjatywami były programy Mieszkanie Plus oraz Mieszkanie na Start, które dotyczyły jednak jedynie udzielania dopłat do czynszu w wynajmowanych mieszkaniach. Ten pierwszy, funkcjonujący od 2017 do 2019 roku, dawał możliwość wykupu nieruchomości po pewnym czasie korzystania z dopłat. Program skierowany był docelowo do wszystkich grup społecznych, jednak o tym, kto w pierwszej kolejności z niego skorzystał, decydowały samorządy.

Z kolei Mieszkanie na Start jest uzupełnieniem Mieszkania Plus. Jest on przeznaczony głównie dla rodzin wielodzietnych oraz osób fizycznych o najniższych zarobkach, wciąż jednak odznaczających się zdolnością czynszową. Beneficjenci Mieszkania na Start otrzymują dopłaty do czynszu wynajmowanego lokalu, a maksymalny okres pobierania dopłat może wynosić do 15 lat.