Kalkulator kredytu hipotecznego – niezbędny przy wyborze produktu

Większość klientów szuka takiego kredytu hipotecznego, który będzie jednocześnie dopasowany do ich możliwości i potrzeb, a zarazem – jak najtańszy. Aby taki produkt znaleźć, warto skorzystać z łatwo dostępnego kalkulatora kredytu hipotecznego. Z kolei kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, dzięki któremu poznamy maksymalną, bezpieczną dla nas kwotę finansowania.

Kalkulator zdolności kredytowej – jak działa?

To właśnie od tego narzędzia najlepiej zacząć poszukiwania idealnego kredytu hipotecznego. Kalkulator zdolności kredytowej, bo o nim mowa, pozwoli na oszacowanie sumy, z której spłatą nie będziemy mieli problemów. Aby ją policzyć, narzędzie to posługuje się takimi samymi danymi, które biorą pod uwagę również banki przy ocenie zdolności kredytowej. Niektóre kalkulatory są połączone też z porównywarką kredytów hipotecznych. Oznacza to, że nie tylko wyliczają one optymalną dla nas kwotę kredytu, lecz także konkretne produkty najlepiej dopasowane do naszej zdolności.

Warto wiedzieć jednak, że przy ocenie zdolności kredytowej przez bank brane są pod uwagę nie tylko dane ilościowe, lecz także jakościowe. Ważna jest więc np. pozytywna historia kredytowa, którą możemy zbudować przy regularnych spłatach wszelkich zobowiązań w przeszłości. Nie bez znaczenia jest też stan cywilny, wiek czy miejsce zamieszkania kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny

Kalkulator rat kredytu hipotecznego

Wiesz już, jak wysoki kredyt będzie dla Ciebie dostępny, ale chcesz poznać jego koszty, zarówno te całkowite, jak i wysokość raty? Przyda Ci się inne narzędzie – kalkulator kredytu hipotecznego. Aby móc z niego skorzystać, potrzebujemy o wiele mniejszej liczby danych niż w przypadku kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy znać bowiem kwotę, okres kredytowania, oprocentowanie czy rodzaj rat. Wszystkie te informacje mają bowiem znaczenie przy kształtowaniu się sumy spłat kredytu hipotecznego oraz tego, jaką kwotę będziemy musieli co miesiąc przelewać do banku.

Większość dostępnych w sieci kalkulatorów daje też możliwość poznania symulacji harmonogramu spłaty kredytu hipotecznego. Narzędzie pokazuje nam wysokość poszczególnych rat, często również z podziałem na część odsetkową i kapitałową. Taki harmonogram zdecydowanie ułatwi planowanie domowego budżetu oraz pozwoli się przygotować na jego dodatkowe obciążenie. Podobnie jak kalkulator zdolności kredytowej, tak i kalkulator kredytu hipotecznego może być połączony z porównywarką, co oznacza, że poza wyliczeniami poznasz też produkty najlepiej odpowiadające Twojemu zapytaniu.