Czym są i na czym polegają wakacje kredytowe?

Przy braniu tak długiego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, istnieje duże ryzyko, że w ciągu tych kilkudziesięciu lat jego spłacania nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Banki zdają sobie z tego sprawę, dlatego bardzo wiele z nich oferuje tzw. wakacje kredytowe, polegające na odroczeniu spłaty raty kredytu. Co trzeba o nich wiedzieć?

Co to są wakacje kredytowe?

Pod nazwą „wakacje kredytowe” kryje się możliwość zawieszenia spłaty raty dowolnego kredytu – nie tylko hipotecznego. To, ile razy możemy z takiej opcji skorzystać, zależy od konkretnego banku. W najbardziej ograniczonych przypadkach wakacje kredytowe mogą przysługiwać tylko raz w ciągu całego okresu kredytowania! Różnić się może także okres, przez jaki dane wakacje kredytowe mogą trwać. Niekoniecznie musi to być jedna rata, a czas, kiedy nie musimy przejmować się zobowiązaniem, w niektórych przypadkach wynosi nawet trzy czy sześć miesięcy.

Wakacje kredytowe banki mogą interpretować na dwa sposoby. Pierwszy to odroczenie spłaty raty w całej wysokości – po prostu danego miesiąca nie regulujemy raty. Drugi to tzw. karencja w spłacie kredytu. W takim scenariuszu kredytobiorca nie płaci jedynie części kapitałowej, a wciąż jest zobowiązany zapłacić odsetki za daną ratę. Karencja jest też zazwyczaj dłuższa niż wakacje kredytowe, trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od polityki danego banku.

Wakacje kredytowe

Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

Podstawową kwestią dotyczącą wakacji kredytowych jest to, że nie oznaczają one anulowania raty kredytu hipotecznego. Pominiętą transzę i tak będziemy musieli uregulować, nastąpi to jednak później. Skorzystanie z wakacji kredytowych lub karencji zazwyczaj wiąże się więc z wydłużeniem okresu kredytowania, niektóre instytucje pozwalają jednak na rozłożenie odroczonej raty na kolejne części i doliczenie do pozostałych.

O chęci skorzystania z wakacji kredytowych musimy odpowiednio wcześniej poinformować kredytodawcę. Decyzja ta musi być dobrze przemyślana i warto ją traktować jako ostateczność, kiedy konieczność opłacenia raty może być bardzo dotkliwa dla naszej sytuacji finansowej. Pamiętajmy też, że nie każdy klient może mieć w ogóle taką możliwość – często instytucje rezerwują ją wyłącznie dla sumiennych kredytobiorców lub osób, które wcześniej korzystały z oferty banku.