Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Branie kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat oznacza spore ryzyko, że na rynku może w międzyczasie pojawić się korzystniejsza oferta. Długie zobowiązanie wcale nie musi równać się byciu „uwięzionym” w jednej ofercie. Masz bowiem możliwość skorzystania z refinansowania kredytu, a więc jego przeniesienia do innej instytucji.

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Jak w praktyce wygląda przeniesienie kredytu do innego banku? Nie jest to nic skomplikowanego. W instytucji, do której chcemy przenieść spłatę, składamy wniosek o kredyt refinansowy, którego celem jest wcześniejsza spłata zobowiązania w „starym” banku. Taki mechanizm może przypominać kredyt konsolidacyjny, nie jest to jednak to samo. Podczas gdy kredytem refinansowym spłacamy jedno zobowiązanie, to konsolidacja polega na zebraniu kilku różnych długów w jeden i regulowanie go za pomocą jednej raty.

Nad przeniesieniem kredytu hipotecznego do innego banku powinny zastanowić się osoby, które zawarły go na niekorzystnych warunkach, lub gdy zobaczą na rynku korzystniejszą ofertę. Nie zawsze jednak taki manewr musi być opłacalny. Warto wiedzieć, że niektóre instytucje pobierają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, jeśli zdecydujemy się na to wcześniej niż trzy lata po zawarciu umowy. Prowizję może też naliczyć „nowy” bank – ten, do którego chcemy przenieść spłatę. Oczywiście najistotniejsze będą tutaj całkowite koszty kredytu oraz wysokość raty – jeśli te będą niższe niż dotychczas, warto pokusić się o „przeprowadzkę” do innego kredytodawcy.

Koszty

Ile kosztuje przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku?

Poza ewentualną prowizją za wcześniejszą spłatę oraz za udzielenie nowego kredytu (choć opłaty te nie zawsze muszą występować), trzeba wiedzieć o innych kosztach, jakie mogą wiązać się z przeniesieniem kredytu do innego banku. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim wykupienie ubezpieczenia oraz ewentualnie skorzystanie z innych produktów z oferty banku. Nie możemy też zapomnieć o kosztach sądowych związanych z przeniesieniem hipoteki na inną instytucję.

Aby więc mieć pewność, że kredyt refinansowy to dobra decyzja, musimy najpierw dokonać niezbędnych obliczeń, w których uwzględnimy również koszty jednorazowe. Następnie trzeba będzie porównać koszty całkowite dotychczasowego długu z tym nowym. Dopiero jeśli te drugie będą niższe i będą dawały nam realne oszczędności, warto rozważyć taką opcję.